Cover Image for Steal Like an Artist (polish)

Steal Like an Artist (polish)

Bartek Witczak
Bartek Witczak

Nie pamiętam, dlaczego postanowiłem przeczytać tę książkę kolejny raz. Chyba podczas jednej z rozmów z moim przyjacielem, kolejny raz padło stwierdzenie “Great artists steal”. Przypomniała mi się od razu książka Austina i postanowiłem do niej wrócić.

Książka składa się z 10 myśli przewodnich na temat kreatywności, o których nikt Ci nie powiedział.

1. Kradnij jak artysta.

Good artists borrow; Great artists steal - Steve Jobs

Everything that needs to be said has already been said. But, since no one was listening, everything must be said again. - Andre Gide

Nic nie jest oryginalne. Wszystko jest sumą poprzednich dzieł, doświadczeń, obserwacji. Założenie, że trzeba wymyślać koło od nowa jest idiotyczne. Każdy nowy pomysł jest mieszaniną kilku innych.

Kilka pierwszych rozdziałów bardzo mocno rezonuje z przekonaniami Tiago Forte na temat budowania własnego systemu notatek. Tzw. “Second Brain” to miejsce, gdzie warto gromadzić wszystkie notatki, artykuły, przemyślenia czy inne dzieła. Kolejnym krokiem jest tworzenia własnych materiałów. Im więcej pomysłów zgromadzisz, tym więcej będziesz miał materiału do tworzenia.

Przygotuj sobie miejsce na notatki. Prawdopodobnie po wypróbowaniu 10 programów dojdziesz do wniosku, że to nie ma żadnego znaczenia. Dlatego po prostu zacznij gromadzić materiały, które Cię zainteresują.

Keep a swipe file. It’s just what it sounds like - a file to keep track of the stuff you’ve swiped from others.

image

2. Nie czekaj aż będziesz wiedział kim jesteś. Po prostu zacznij.

Tutaj odwołam się do Pressfielda. Nie czekaj aż będziesz gotowy. Zacznij teraz. Nie zakopuj się w przygotowaniach. 3 książki wystarczą.

Przysłowiowe 3 książki wystarczą, żeby zacząć działać. Natomiast ostatnio słuchałem podcastu Ben Greenfield’a. Jeden z gości bardzo ciekawie odniósł się do nauki. Sugerował, aby totalnie zanurzyć się w książkach i innych materiałach. Przeczytaj 10 książek na dany temat. Taka ilość informacji pozwolić Ci połączyć kropki i stworzyć nowe połączenia. Dzięki takiemu podejściu, biorąc pod uwagę swoje wcześniejsze doświadczenia, możesz odkryć nowe możliwości.

Start where you are. Use what you have. Do what you can.

  • Arthur Ashe

3. Napisz książkę, którą chciałbyś przeczytać.

Na pewno w twórczości osób, które czytasz, słuchasz czy oglądasz są elementy, które chcesz zobaczyć. Nie czekaj tylko stwórz je sam.

4. Wykorzystaj własne ręce.

Wykorzystaj rzeczy fizyczne. Papier. Ołówek. Farby. Planer. Notatnik. Bardzo często jeżeli chodzi o pamiętnik można spotkać porady jak ważne jest wykorzystanie fizycznego notatnika i długopisu. Pisanie odręczne ma inną moc. Zupełnie inaczej zapamiętujemy, gdy robimy odręczne notatki czy rysunki.

W książce Droga artysty - Julia Cameron również zachęca do zapisywania 3 stron dziennie ODRĘCZNIE.

Dla mnie ten aspekt jest szczególnie widoczny w 2 tematach. Pierwsza rzecz planowanie / rozmyślanie / brainstorming. Tutaj zdecydowanie jestem zwolennikiem wykorzystania markerów i tablic. Lean Canvas również w wersji fizycznej. Ogólnie bardzo często drukuję makiety czy gotowe szablony i wypełniam je odręcznie. Nie za bardzo potrafię się ogarnąć ten temat wykorzystując elektroniczne narzędzia. Drugi temat to relaks. Zdecydowanie wolę wykonać coś własnymi rękami. Trening. Karpiowanie. Przygotowanie zestawów do łowienia. Daje to znacznie większą frajdę i satysfakcję niż siedzenie kolejne godziny przy kompie i przeglądanie FB, IG czy YT.

5. Projekty na boku i hobby są ważne.

You can’t connect the dots looking forward, you can only connect them looking backward - Steve Jobs Twórz, twórz, twórz. Nie zastanawiaj się za dużo jaki to ma sens, jak to pasuje do pozostałych elementów. Kiedyś kropki się połączą i zobaczysz całość.

image

The work you do while you procrastinate is probably the work you should be doing for the rest of your life - Jessica Hische

Hmmm. Nie do końca wiem, co autorka miała na myśli, ale prawdopodobnie w czasach przed FB, IG czy YT mogło to być prawdziwe. Dzisiaj, gdy social media pracują nad tym jak przykuć naszą uwagę, zupełnie się z tym nie zgadza. Ludzie palą większość czasu na przewijaniu FB i oglądaniu kotów. Wątpię, żeby był w tym większy sens. Wiem, bo sam wpadam w dziurę FB, IG czy YT i po godzinie orientuję się, że zmarnowałem czas. Zero zysku, zero zadowolenia, zero satysfakcji. Po prostu zmarnowana godzina.

6. Wykonuj dobrą pracę i dziel się z innymi.

Każdy myśli tylko o sobie. Nie zastanawiaj się jak zostać zauważonym, tylko rób swoje. Jeżeli będziesz mieć szczęście, coś z tego będzie. Aktualnie sporo osób chce być znanymi youtuberami. Każdy widzi osoby, które odniosły sukces. Survivorship bias - błąd przeżywalności - błąd polegający na wyciąganiu wniosków z dostępnych danych, bez brania pod uwagę ukrytych przyczyn / danych. Dlatego widzimy wielkich Youtuber’ów, natomiast nie patrzymy ile osób działało, próbowało i poległo. Oczywiście pytanie pozostaje otwarte czy polegli dlatego, że pracowali za mało czy po prostu nie mieli szczęścia?

Pozytywny aspekt jest taki, że jeżeli nikt Cię nie zna, bez problemu możesz publikować swoje materiały. Nikt nie zwróci na nie uwagi, więc masz dużo czasu, żeby doskonalić się w “ukryciu”.

7. Miejsce nie ma znaczenia.

To chyba oczywiste. W czasach powszechnego ( ? ) dostępu do internetu, nie ma znaczenia skąd jesteś i gdzie mieszkasz. Możesz dzielić się swoją pracą z dowolnego miejsca. ( Oczywiście, jeżeli Twoi rodzice są szejkami, to nie ma znaczenia, ale wtedy i tak nie czytasz tego tekstu. )

8. Bądź miły ( świat jest mniejszy niż myślisz )

Idealnie składa się z wypowiedzią Ashton Kutcher’a w książce Plemię mentorów - Tim Ferriss:

Bądź uprzejmy, punktualny i pracuj cholernie ciężko, dopóki nie staniesz się wystarczająco utalentowany, by być szczerym, trochę spóźnialskim i korzystać z wakacji, ale nawet wtedy … nadal bądź uprzejmy.

9. Bądź nudny ( to jedyny sposób, aby coś osiągnąć )

Showing up is 80 percent of life. - Woody Allen

Amassing a body of work or building a career is a lot about the slow accumulation of little bits of effort over time.

Do ostatniego cytatu dodałbym tylko “over very very very long time”. Chyba najważniejszy element, który przynosi sukces to wytrwałość. Aktualnie w moim przypadku odnosi się to do 2 tematów:

  • budowania produktu - CrossKeeper
  • tworzenia podcastu - Po Prostu JS Jest tylko jedno pytanie: kiedy należy odpuścić?

Na koniec takie dwa pięknie uzupełniające się cytaty:

“Winners never quit and quitters never win” - Vince Lombardi “Winners quit fast, quit often, and quit without guilt” - Seth Godin

10. Nie miałem czasu na napisanie krótkiego listu, więc napisałem długi.

Masz wystarczająco dużo czasu. Zostaw esencję. Usuń, co nieistotne.

Od razu kojarzy mi się szkoła i zajęcia polskiego. Pisanie wypracowań wykorzystując bogate słownictwo. Powtarzanie kilka razy tych samych argumentów. Podsumowanie referatu w inny sposób. Szło mi źle. Teraz uczę się pisać na nowo. Większość zasad poznanych w szkole jest zła. Chodzi o jasność przekazu. Dopiero się tego uczę. Na szczęście mam czas, żeby działać w ukryciu.