Cover Image for Organize Tomorrow Today (polish)

Organize Tomorrow Today (polish)

Bartek Witczak
Bartek Witczak

Knowing something doesn’t change your life. Doing something does.

Nie pamiętam jak trafiłem na tę książkę. Prawdopodobnie ktoś polecił ją w podcaście. Dodałem jako pozycję 2.500.382 do mojej listy książek do przeczytania. Kolejna książka na temat organizacji czasu / dnia / celów. Wypas. W poszukiwaniu świętego Graala, który nie istnieje, przeczytałem już chyba 10 pozycji. W większości pozycji powtarzane są w kółko te same pomysły z lekką zmianą. W Organize Tomorrow Today zainteresował mnie kontekst => sport => MLB, NBA, NFL. No to macie moją uwagę. Współpraca ze sportowcami musi być na najwyższym poziomie, bo tam często liczą się szczegóły.

They established an “obsession for improvement” as a key part of their ( St. Louis Cardinals ) culture. No matter how successful they got, they were always on the lookout for new information that could help them improve.

Książka została podzielona na 8 technik / mechanizmów / konceptów:

 • Organize Tomorrow Today ( Zorganizuj swoje jutro dziś )
 • Choose Wisely ( Wybieraj mądrze )
 • Maximize Your Time ( Optymalizuj czas )
 • Win Your Fight-Thrus ( Wygrywaj walki )
 • Evaluate Correctly ( Oceń swoje działanie )
 • Learn How to Talk to Yourself ( Naucz się rozmawiać ze sobą )
 • Learn How to Talk to Others ( Naucz się rozmawiać z innymi )

Nie ma żadnej kolejności, ani szczególnych powiązań pomiędzy nimi. Można dowolnie wybrać, które z nich będziemy chcieli wdrażać i stosować, a które zostawimy. Podoba mi się, że autorzy są realistami i proponują wprowadzać jeden element naraz. W założeniu 6 - 18 miesięcy powinno wystarczyć na ogarnięcie pojedynczego nawyku.

Channel capacity is the key. One of the biggest mistakes people make in business and in life is that that they try to change too many things too quickly.

Zorganizuj swoje jutro dziś ( Organize Tomorrow Today )

Ciekawe, że nazwa książki wzięła się od jednego z nawyków. Dla mnie najważniejszy i ten nad którym aktualnie pracuję. Większość pozycji dobrze rozgryzła temat nadawania priorytetów. Chyba w jednej z pierwszych książek na temat budowania nawyków efektywności - The 7 Habits of Highly Effective People - Stephen Covey pisze:

The noise of the urgent create the illusion of importance. — Stephen Covey

Brak nadawania priorytetów naszym zadaniom przeważnie kończy się tym, że zajmujemy się zadaniami, które są pilne, a nie ważne. (Amerykańscy naukowcy dowiedli, że w tę pułapkę wpada 89% społeczeństwa 😜 ). Na pewno nie jest łatwo się przestawić, szczególnie jak trzeba ogarnąć dom, dzieciaki, samochód, psa, kota, królika i 20 innych tematów. Natomiast rozwiązanie jest w miarę proste.

Jest spora różnica pomiędzy proste i łatwe. Podobnie jak pomiędzy wiem i rozumiem. — JA

Panowie Selk i Bartow proponują: Dzisiaj przygotuj 3 zadania do zrealizowania na jutro. Niech będą to zadania, które są ważne. Dodatkowo oznacz 1 zadanie, które jest priorytetem. Wykonanie najważniejszego zadania sprawi, że dzień możesz zaliczyć do udanych. ( 3 Most Important, 1 Must )

Highly successful people never get it all done in any one given day—but they always get the most important things done each day.

Dodatkowo jest propozycja dodania godziny, do której warto wykonać zadanie ( z tego elementu nie korzystam, chociaż może rzeczywiście warto to przemyśleć ). Zadania powinny być relatywnie małe. Nie chodzi o realizowanie całego projektu w jeden dzień. W ten sposób można się szybko zniechęcić. Dosyć często wpadam w tryb, gdzie zapisuję jakiś mega duży projekt na kolejny dzień, bo nie chce mi się przemyśleć mniejszych kroków. Potem się frustruję, że nie zrealizowałem ważnego zadania. Warto poświęcić dłuższą chwilę, podzielić zadania i dopiero zaplanować dzień. Podobny koncept proponuje Rafał Mazur ( [ZenJaskiniowca (@zenjaskiniowca) ). 5 zwycięstw dziennie. Ja właśnie korzystam z wersji 5 zwycięstw. NAPRAWDĘ SZTOS. Bardzo polecam. Jak wyrobić nawyk wygrywania? - Zen Jaskiniowca - zrozumieć i wcielić

Wybieraj mądrze ( Choose wisely )

Priorytet. Jedna rzecz. Skupienie.

One of the most common traps to fall into in business and life is to try to focus on too much and loose focus on the really important things. People have a tendency to overcommit to others and to themselves. Doing so not only causes underperformance but also has a tremendously negative impact on confidence.

It is much easier to put a laundry list together of all the possible things you need to get done each day than it is to actually choose your one most important task and then master it.

Wcześniej pisałem, że warto wybrać jeden element z listy i skupić się na wyrobieniu nawyku. Bardzo często mam wrażenie, że uda mi się wyrobić kilka nawyków naraz. Przeważnie kończy się to odpuszczeniem po kilku dniach / tygodniach. Polecam książkę The ONE Thing: The Surprisingly Simple Truth Behind Extraordinary Results - Gary Keller, Jay Papasan. Jest naprawdę świetna. Przeczytałem narazie 2 razy i na pewno do niej wrócę.

We want you to build the habit of winning—not just have a onetime win.

Ten cytat pięknie pokazuję drogę. Chcemy nauczyć się wygrywać. CODZIENNIE. Małe wygrane każdego dnia są mocno niedoceniane.

One simple, positive change builds momentum and primes you for the next success.

Wybierany prioritet warto połączyć ze swoją listą X rzeczy do wykonania kolejnego dnia. Bez względu czy zdecydujesz się na zaplanowanie 3 ( Organize Tomorrow Today ) czy 5 ( 5 zwycięstw dziennie ) rzeczy, zaznacz zadanie, którego wykonanie jest priorytetem. Byłoby pięknie, gdybyś zaczął właśnie od ogarnięcia tego zadania.

What’s the ONE Thing I can do such that by doing it everything else will be easier or unnecessary? - ONE THING book

Chyba jest to najlepszy cytat z książki. Wszystko wymaga czasu. Skup się na znalezieniu swojej jednej rzeczy. Zapewniam, że ułatwi to mnóstwo tematów. ( Nie mówiąc już o poczuciu zrealizowania zadania, co buduje siłę ). Dla mnie dzisiaj ( sobotni poranek ) spisanie przemyśleń na temat książki Organize Tomorrow Today jest ONE THING. Wszystkie inne tematy są bez znaczenia, jeżeli zrealizuję pisanie.

Optymalizuj swój czas ( Maximize Your Time )

Tutaj wchodzimy na grubo. Guru z każdej strony krzyczą. Tak, rób jak najwięcej. Wyciskaj z czasu ile tylko się da. Nie, nie rób jak najwięcej. Tylko ważne rzeczy mają znaczenie. Nie wchodzę w te rozważania. Każdy ma swoje podejście. Każdy ma swój kontekst. Każdy jest w innym miejscu. Natomiast dla mnie podejście Maximize Your Time bardzo dużo zmienia w głowie.

The more successful you become, the smaller the unit of time you must think in.

You must begin thinking in smaller units of time.

W jakich przedziałach czasowych myślisz? Miesiąc, tydzień, dzień, godzina ? Od jakiegoś czasu rano, po przyjściu do pracy planuję sobie dzień. W przedziałach 15 minutowych. Nie chodzi o to, żeby mieć zaplanowane każde 15 minut swojego dnia ( a może dla kogoś tak jest ). Dla mnie najważniejsza jest zmiana w głowie, że nie potrzebuję godziny czasu, żeby coś zrobić. Bez względu czym chcę się zająć:

 • obejrzeć kurs
 • obejrzeć prezentację
 • ogarnąć zdjęcia
 • napisać maila
 • przygotować grafikę

Mam 15 minut. Świetnie. Wystarczy. Wcześniej cokolwiek miałem ogarnąć potrzebowałem całej godzinie. Albo szukałem bloków czasowych, żeby ogarnąć całość naraz. Bez sensu.

Spotkania

Przeważnie blokują cały kalendarz osób w dużych firmach. GODZINNE spotkania, z których w większości nic nie wynika ( + obecność całego zespołu obowiązkowa, jak palić kasę to paletami ). Lech Kaniuk w swojej książce Siła Pędu piszę, że ustawia spotkania przeważnie na 30 minut. ( Ogólnie Lech bardzo fajnie opisuje swoje podejście do spotkań w książce. ) Czytałem, że niektórzy CEO ustawiają spotkania na 15 minut. Tylko jedna rzecz: kontekst, kontekst, kontekst. Nie wszędzie. Nie zawsze. Ale warto przemyśleć.

Win Your Fight-Thrus ( Wygrywaj walki )

Podobny koncept do pokonywania OPORU w Do The Work - Pressfield. Zawsze nadchodzą chwile zwątpienia. Zawsze przychodzi moment, w którym robi się jeszcze trudniej. Bardzo często właśnie wtedy trzeba przycisnąć.

When “normal” people experience success, they have a tendency to respond by doing a little less. When mentally tough people experience success, they stay totally committed to what caused the success. It’s amazing what that kind of thinking can do for your overall attitude!

Wygrywasz, dobrze, rób tego więcej. Przegrywasz, przeanalizuj, skoryguj kurs i jedź dalej.

Greatness is predicated on consistently doing things others can’t or won’t do. Simply put, success is not about being brilliant. It is about being consistent.

Znowu odwołam się do Rafała Mazura ( Zen Jaskiniowca ), bo bardzo dobrze to syntetyzuje. Proste Ruchy Powtarzane Codziennie. Albo jak to mówi Arnold Schwarzenegger -> Reps and Sets.

Reps and Sets - Arnold Schwarzenegger

Evaluate Correctly ( Oceń swoje działania )

Każdego tygodnia podsumowuję swoje działanie. Sprawdzam, które zadania wykonałem, a które nie poszły najlepiej. Mam spory problem ze świętowaniem sukcesów i najczęściej skupiam się na niewykonanych zadaniach. Zawsze można coś zrobić lepiej. Właśnie oceniania działań dotyczy koncept Evaluate Correctly.

One of the biggest problems successful people have when they evaluate themselves is that they focus only on the negative. It’s something known as “problem-centric thinking.” People have an innate tendency to obsess over the things they aren’t doing well instead of giving themselves credit for the things they are doing well. From there, the issue is compounded because of expectancy theory: whatever you focus on expands.

Skupiaj się na swoich mocnych stronach. Jedna część tego powiedzenia bierze się z przekonania, że skupianie się na mocnych stronach daje lepsze rezultaty. Druga strona dotyczy konceptu, że elementy, na których się skupiasz rosną. Dokładnie ten sam element będzie omawiany w części Learn How To Talk To Yourself. Świętuj wygrane. Doceniaj rzeczy, które wykonałeś. Celebrowanie zwycięstw przypomina mi podejście Mirka Burnejki ( @miroburn [https://www.instagram.com/miroburn/] ) i jego model 3 poziomy. Po osiągnięciu każdego z poziomów jest nagroda i świętowanie. Wielkość nagrody jest związana z osiągniętym poziomem. U mnie ten element całkowicie kuleje. Zdecydowanie muszę nad tym popracować. Aktualnie rozpisuję 3 poziomy moich celów. Trzeba będzie ogarnąć nagrody na każdy cel i poziomy. Innym przykładem na docenianie swoich sukcesów jest zapisywanie codziennie 3 rzeczy, z których jesteś zadowolony. Zapewniam, że zawsze znajdą się takie elementy. Naprawdę pozwala to spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na każdy dzień, tydzień czy miesiąc.

Learn How To Talk To Yourself ( Naucz się rozmawiać ze sobą )

Since self-image is determined by what you consistently say to yourself about yourself, you have the power to direct your self-image by directing your self-talk.

First, you have to become aware of what you’re saying to yourself. Then, you have to commit to stop giving yourself permission to use negative self-talk.

Co mówisz do siebie? Jak mówisz do siebie? Najgorsze są zwroty udało się i muszę. Samo to raczej nic się nie udało, więc nie warto oddawać sprawczości innym. Również prawdopodobnie nic nie musisz, bo jest wiele opcji. Oczywiście CONTEXT IS THE KING, ale jednak przy odrobinie rozkminy okazuje się, że nie musimy za wiele i sami podejmujemy decyzję, żeby działać. Naucz się mówić do siebie. Rzeczy, które do siebie powtarzamy stają się prawdą. Zwróć uwagę jak wiele osób mówi o afirmacjach. Afirmacje to takie zwroty, które powtarzamy np. codziennie rano.

Krótki rytuał na rozpoczęcie dnia:

 1. Weź wdech przez 6 sekund, wstrzymaj oddech na 2 sekundy, wydech przez 7 sekund
 2. Wypowiedz swoją afirmację ( mantra, która podkreśla Twoje mocne strony i chęć osiągnięcia sukcesu )
 3. Poświęć 30 sekund wizualizując sobie swoje wygrane z poprzedniego dnia i przez kolejne 30 wizualizuj sobie zadania, które zaplanowałeś na dzisiaj
 4. Powtórz krok 2
 5. Potwórz krok 1

Learn How To Talk To Others

To consistently win at the highest level, you have to be able to communicate effectively, with details.

Most speakers and coaches are afraid of repetition, but the best communicators have learned to use repetition.

In the business world, a person’s skill level is largely realized based on his or her ability to communicate in a confident, efficient manner.

Nie da osiągnąć sukcesu samemu. Potrzebujemy innych. Właśnie dlatego komunikacja jest tak ważna.

Naprawdę warto

Zdecydowanie polecam.

 1. Krótka.
 2. Konkretna.
 3. Z przykładami.

Pamiętaj:

KNOWING SOMETHING DOES NOTHING. DOING SOMETHING DOES

Wbierz jeden koncept i na nim skup się przez najbliższe kilka miesięcy.

Ja już od kilku miesięcy skupiam się na Organize Tomorrow Today, akurat w wersji Rafała Mazura ( @zenjaskiniowca ) -> 5 zwycięstw dziennie. Codziennie wieczorem siadam i zapisuję 5 rzeczy, które chcę wykonać kolejnego dnia. Staram się rozpocząć dzień od wykonania najważniejszych rzeczy. Później już idzie z górki.